Hlavné menu stránky:

   Časopis >  Tipy, triky a návody >  Programovanie > 

Inno Setup – inštalátor pre programy pod Windows

Inno Setup je program určený pre vytváranie inštalačného súboru na distribúciu programov spustiteľných pod operačným systémom windows.

Iste ho vyskúšalo a určite aj používa veľa tvorcov programov a hier. Mne samému však trvalo nejaký čas kým som sa prelúskal viacerými konkurenčnými programami a možno niekomu ušetrím drahocenný čas.

Pri menovaní vlastností programu začnem tou podstatnou:

  • Program je možné používať bezplatne, a to aj pre komerčné účely. Podporuje všetky verzie 32 bit. Windows.
  • Umožnuje vytvoriť jeden veľmi dobre zkomprimovaný inštalačný súbor EXE, čo zjednodušuje distribúciu Vášho softvéru na internete.
  • Volitelný typ inštalácie napr.: štandardná, minimálna, voliteľná
  • Podporuje inštalovanie všetkých typov súborov, knižníc DLL, OCX a fontov. Dovoľuje určiť, porovnanie verzie pôvodných súborov.
  • Inštalátor dokáže vytvoriť odkaz na spustenie programu na ľubovoľnom mieste, vrátane Štart programy a na pracovnej ploche.
  • Vytvára záznamy v registroch a inicializačných súboroch
  • Pdporuje viacjazyčnú inštaláciu vrátane slovenskej a českej
  • Možnosť požadovania hesla pred spustením inštalácie

Po prvom zhliadnutí program nepôsobí veľmi jednoducho a intuitívne. Celé kúzlo výslednej inštalácie je zadefinované v skriptovom súbore s príponou iss. Potrebujete iba dobrý ukážkový príklad na začiatok a program zvládnete veľmi rýchlo. Celý skript je rozdelený do sekcií, z ktorých každá riadi určitú situáciu počas procesu inštalácie. Pre tých menej odvážnych je tu pripravený aj Script Wizard, ktorý Vás prevedie zakladnými krokmi novej inštalácie a vytvorí súbor iss za Vás. Veľmi rýchlo si Však osvojíte štruktúru tohoto súboru a úpravy budete robiť samostatne.

V sekcii Setup určíte nazov programu, jeho verziu, cieľový adresár, druh kompresie názov programovej skupiny atď. V sekcii Files je zoznam súborov, ktoré sa majú nakopírovať do cieľového adresára. Sekcia Icons obsahuje názvy odkazov v ponuke Štart programy a na Pracovnej ploche. A nakoniec v sekcii Run môžete zadefinovať spustenie samotnej aplikácie, ako ukážky prostredia vášho programu.

Skompilovaním súboru iss sa v adresari Output vytvorí jeden výsledný inštalačný súbor EXE. A teraz ešte odkaz na stránku, kde si môžete tento šikovný program stiahnuť - www.jrsoftware.org .

Nabudúce budem pokračovať praktickým príkladom skriptového súboru, ktorý si ľahko upravíte na svoje požiadavky.


Copyright © 2003-2020, www.itstudio.sk | Mapa doményMapa domény